Historie Severní Korea

V této časti jsme stručně popsali historickou linii KLDR a korejského poloostrova. Mějte prosím na paměti, že existují různé názory ohledně historických otázek, které by měli být v KLDR respektovány. Doporučujeme Vám vyhnout se mluvení o citlivých otázkách souvisejících s politikou v Severní Korejí, protože by to mohlo být nevhodné voči Vaším průvodcům.

Klikněte prosím na sekci Často kladené dotazy (FAQs), kde se dozvíte více informací o cestovaní v Severní Koreji.

Klikněte prosím na období korejské historie, o které máte zájem a chtěli by jste se dozvědět bližší informace:

korean prehisory Pravěk - důkazy o tom, že lidský život existoval na korejském poloostrově již od jeho počátku.
Tangun Tomb Kojoson Nejstarší státy - informace o prvních státech na korejském poloostrově. Hrobka Tangun z dynastie Tojoson (v Severní Koreji).
The Three Kingdoms Korea

Období Tří království (37 BC - 676 AD) - Koguryo (Goguryeo), Paekje (Baekje) and Silla jsou známe jako tří království. V průběhu let se jejich síla a postavění na poloostrovu měnilo.

Korea Three United Kingdoms Sjednocení Tří království (676 - 936) - toto období je také označováno jako sjednocení "Silla". Království Silla se za pomoci čínské dynastie Tang podařilo převzít kontrolu nad dalšími dvěma království a bylo pak nuceno bojovat proti Číňanům, kteří jim zpočátku pomáhali.
Koryo Koryo (Goryeo) 936 - 1392 - silné centralizované království. Království se stalo široce známe po celém světě a z toho taky pochází jméno "Korea". V celé oblasti Koryo se šířil Budhizmus.
Choson Dynasty Korea

Dynastie Choson (Joseon) (1392-1910) - Po převratu, který byl veden generálem Yi Seonggje (později nazývaný král Taejo), který byl původně poslaný do boje proti čínské dynastii Ming, byla vytvořena nová dynastie. Později nastaly rozpory s Japonskem, Francií a USA.

Japonská okupace Koreje Japonská kolonie (1910-1945) - pět let poté, co Rusko ztratilo Japonsko v rusko-japonské válce v roku 1905, se Korea stala japonskou kolonií. Podmínky pro Korejce byly brutální - otroctví, hlad a pokusy Japonců vymazat korejskou kulturu.
Kim Il Sung Severní Korea Osvobozená Korea (1945) - s koncem druhé světové války byla Korea konečně osvobozená od Japonců. Stalo se tak díky korejským partyzánským silám pohybujícím se v rámci čínsko-korejské hranice a stejně jako i díky mezinárodní pomoci.
korejská válka

Korejská válka (1950-1953) - zničující tragédie, která stála životy více než tři miliony lidí. Poloostrov zůstal rozdělen 38. rovnoběžkou, tak jak to bylo mezi Sověty a Američani po druhé světové válce.

Následky války a následující roky Následky války a následující roky - oblast Severní i Jižní Koreje byla zničena válkou a v následujících letech bylo potřebné provést mimořádné úsilí na obnovu krajiny. Tato část zahrnuje desetiletí po korejské válce, více se zaměřuje na historii Severní Koreji, včetně kultu osobnosti Kim Ir-sena, který se během této doby vytvořil a existuje dodnes.
Noord-Korea Geschiedens 1980s-1990s - Dvě desetiletí, během kterých KLDR bylo svědkem, jak dva z jeho hlavních spojenců změnili svou politiku vůči Severní Koreji, Kim Ir-sen zemřel a Kim Čong-il se chopil moci. Krajina též zažila období, které se nazývá "Náročný pochod".
Severní a Jižní Korea 2000s - Desetiletí, během kterého prezident Jižní Koreji poprvé navštívil prezidenta Severní Koreji.

Klikněte prosím na naší stránce USS Pueblo na přechod ze sekce Historie Severní Korea pro informace o této konkrétní napjaté události, která se nazývají jako den "USS Pueblo krize."

 

z-extra-nav-history.shtml