Cestování Severní Korea

Cestování Severní Korea - cestovní kancelář KTG organizuje zájezdy do jedné ze světově nejvíce tajuplných a méně navštěvovaných destinací; oficiálně Korejská lidově demokratická republika (zkracováno jako KLDR), na Západě spíše známa jako Severní Korea.

Naším cílem je umožnit lidem objevovat tuto fascinující a podmanivou zemi, a tím i zvýšit šance na kulturní výměny mezi KLDR a jinými zeměmi.

The DMZ in Korea

Spolupracujeme přímo s Pchjongjangem a poskytujeme zájezdy v angličtině, němčině, francouzštině, španělštině, italštině, ruštině, japončině... Pro komunikaci s námi můžete tak učinit v angličtině, francouzštině, španělštině. Máme silný multikulturní tým, který rád zodpoví Vaše dotazy.

Ať už je to kvůli impozantnímu kultu osobnosti "Velkých Vůdců", budovy ve stylu 70.let v kombinaci s pocitem 50.let v Číně, neznečištěné scenérie, srdečnost místních obyvatel nebo kolosální komunistické památky v Pchjongjangu, výlet do KLDR bude pro Vás nezapomenutelný. Mnoho našich zákazníků to popisuje jako to nejzajímavější místo, které kdy navštívili.

Pokud na druhé straně máte jen zájem se dozvědět více o KLDR, podívejte se prosím na našich stránkách, kde naleznete mnoho informací o cestovním ruchu v Severní Koreji a KLDR obecně.

 

z-extra-default-nav-main-index-page.shtml
2015 North Korea Tours
north korean propaganda poster

Small sized group tours

DPRK Interactive Map
North Korea interactive map

Please click on the map for more information

Latest Updates
3 March 2015 - Quarantine Lifted

First Westerners able to enter DPRK without having to go via quarantine since the end of October 2014.

23 February 2015

We have just been contacted from Pyongyang with news that the Pyongyang Marathon has been cancelled for foreigners. Please stay tuned for more updates.

23 October 2014

We were contacted earlier today by our Korean partners regarding the country being closed off as of tomorrow to tourists because of fears of ebola. We are contacting travellers going to DPRK with us these coming weeks and hope to have more clarity regarding this issue these coming days. We currently have travellers in Korea and they have not been asked to leave Korea early.

12 September 2014 Cycling Tour Extenstions!

Please check details on our cycling tour routes in North Korea. Please contact us for more information.

19 August 2014

We were notified last week that the Mass Games will not be held in 2015 either. If there are any changes regarding this we will keep you updated.

8 July 2014

Direct flights between Yanji and Pyongyang are running twice a week. Ideal for those interested in visiting Rason after a trip to Pyongyang. See more information on this route and on the new DPRK domestic flights.

1 July 2014

Mt. Paekdu extensions available from July 15th! We were notified last week that our partners in Pyongyang will run regular flights to Mt. Paekdu. Please contact us if interested in going. Extension available for group departures and private tours.

Testimonials

"The whole experience was actually even better than I thought, especially the Mass Games which I can’t even find words to describe."

October tour - rehearsal of DPRK military parade

P. Simon - attending the Ocotober 10th Military Parade rehearsal

"We had a very enlightening trip and were most impressed with how well organised it all was...and would not have changed anything..."

dprk travel north korea

P. Clarke

 Safety
 Travel Alone
 Talking to Koreans
 Pictures
 Currency
 Expenses
 Western Media
 Phone Calls
 Giving Tips
 Planes
 Trains
 Metro
 Cars
 Coaches
 Charter Flights
 Boats
Forum

Please check our forum for more reviews, questions & comments.

travel to north korea

Upload your own pictures and reviews!